full screen background image
Search
Saturday 15 June 2024
  • :
  • :
Latest Update

ஓணம் கொண்டாடுவதன் ஆன்மீக நோக்கம் என்ன..?

ஓணம் கொண்டாடுவதன் ஆன்மீக நோக்கம் என்ன..?

திருமாலின் ஐந்து அவதாரமான வாமனர் அவதரித்த ஆவணி மாத திருவோண நட்சத்திர நாளிலே மகாபலியை வரவேற்கும் விதமாக கொண்டாடப்படும் திருநாள் தான் ஓணம். மகாபலிக்கு அருள் தந்த வாமனராகிய திருமால் அவதரித்த நாளிலே அவரை வழிபடுவதன் மூலம் கலியுகத்தின் கண்கண்ட தெய்வமாகிய அவரின் பரிபூரண அருள் கிடைக்கும்.

இவற்றை கருத்திற்கொண்டு AstroVed(astroved.com) நிறுவனம் மாபெரும் ஹோமம், நாரயணீய பாராயணம், புருஷ ஸூக்தம், பூ4 ஸூக்தம் போன்றவற்றை நேரடியாக நடத்தவுள்ளது. அதில் நேரடியாக பங்குகொண்டு உங்கள் வாழ்வில் திருமாலின் அருள் பெற்று வளமுடன் வாழ AstroVed உங்களை வரவேற்கிறது.

சந்தோசம், மன அமைதி மற்றும் எட்டு வகையான சந்தோஷங்களை அள்ளித்தரும் மாபெரும் வாமன அவதார ஹோமம் (நேரலை ஒளிபரப்பு 04.09.17 அன்று காலை 5.௦௦ மணி)

25 விதமான வரங்களை அள்ளித்தரும் விஷ்ணுவின் திருத்தலத்தில் (கேரள கோவிலில்) நாரயணீய பாராயணம்

மகிழ்ச்சி, நீண்ட ஆயுள், முக்திபெற வழிவகுக்கும் புருஷ ஸூக்தம் ஓதி 16 திரவிய அபிஷேகம் (கேரள விஷ்ணு கோவிலில் நடைபெறும்)

பூ4 ஸூக்த ஹோமம் – பூமாதேவியின் அருள் தந்து நிலம் சம்பந்தமான வழக்கு, பரம்பரை சொத்து போன்ற அனைத்து பிரச்சனைகளையும் தீர்க்கும் (நேரலை ஒளிபரப்பு 04.09.17 அன்று காலை 9.௦௦ மணி)

சக்தியூட்டப்பட்ட நெட்டிப்பட்டம் – இதை உங்கள் இல்லத்தில் வைப்பதன் மூலம் எதிர்மறை சக்திகள் மற்றும் துர்ஸ்வப்னங்கள் விலகும் மற்றும் செழிப்பு சேரும்.

பணம் பரா – இந்த பூஜை வற்றாத செல்வவளம், தானியங்கள் மற்றும் தீர்க்க ஆரோக்கியம் தரும் (கேரள கோவிலில் நடைபெறும்)

அதுமட்டுமல்ல காக்கும் கடவுளான திருமால் உலக உயிர்களை துன்பங்களில் இருந்து காப்பாற்றி நல்வாழ்வு வழங்க தசாவதாரம் என்று அழைக்கப்படும் பத்து அவதாரங்களை இப்புவியில் எடுத்தார். இந்த பத்து அவதாரங்களை அவற்றிற்குரிய நன்னாளில் நீங்கள் வழிபட்டு வரங்கள் பெற்று வாழவும் AstroVed-ல் புனித ஹோமங்கள் நடைபெறுகின்றன.

தசாவதார ஹோமத்தின் மூலம் நீங்கள் பெறப்போகும் நன்மைகள்

எதிர்மறை விளைவுகளை சமாளிக்கும் சக்தி, செல்வச்செழிப்பு மற்றும் நுட்பமான அறிவைப்பெற மத்ஸ்ய (மீன்) அவதார ஹோமம்.

கொள்கையில் வெற்றி, தன்னம்பிக்கை, ஸ்திரமான நிதி மற்றும் உணர்வுகள், நீண்ட ஆயுள் பெற கூர்ம (ஆமை) அவதார ஹோமம்.

தொழில் நலிவிலிருந்து மீள பணியில் தடைகளை வென்று மேன்மை பெற, மண், பொன், ஆற்றல் மற்றும் புகழ் பெற வராஹ (பன்றி) அவதார ஹோமம்.

அகங்காரம், பொறாமை, திருஷ்டி தோஷங்கள் விலக, அதிர்ஷ்டம் பெற நரசிம்ம (சிங்க தலை மனித உடல்) அவதார ஹோமம்

புகழ், செல்வம், அஷ்ட ஐஸ்வர்யங்கள் பெற வாமன (குள்ளன்) அவதார ஹோமம்

மனவலிமை, தைரியம், வாழ்வில் முன்னேற்றம் பெற பரசுராம (மாவீரர் – முனி) அவதார ஹோமம்

சவால்களை சந்திக்கும் மனோதைரியம், பாவங்கள் கரைய, முக்தி பெற ராமாவதார (சிறந்த அரசன்) ஹோமம்

நம்பிக்கை, மரியாதை, ஆற்றல், செல்வ பாதுகாப்பு மற்றும் ராகு கேது தோஷ நிவர்த்தி பெற பலராம (பாம்புகளின் தலைவன்) அவதார ஹோமம்.

ஞானம், பொருள்வளம், நல்வாரிசுகள், நல்ல உறவுகள் பெற கிருஷ்ணாவதார (அன்பு மற்றும் ஞானத்தின் அவதாரம்) ஹோமம்.

நிறைவான வாழ்க்கை வாழ, எதிரிகளை வெல்ல, உடனடி நீதி, பணி மற்றும் தொழிலில் வெற்றிபெற கல்கி (மாவீரர்) அவதார ஹோமம்.

பிரசாதம்

நீங்கள் தேர்ந்தெடுக்கும் வழிபாட்டிற்கு தகுந்தவாறு

இரண்டு அங்குல வாமனர் விக்கிரகம்

1௦.5 அங்குல அல்லது 12 அங்குல நெட்டிப்பட்டம்

மற்றும் ஹோமப்பிரசாதம்

உங்களுக்கு அனுப்பி வைக்கப்படும்.

மேலும் விவரங்களுக்கு

எங்களது இணையதள முகவரி www. astroved.com

தொடர்புக்கு ; +91 9677391108, +91 9677391109, +91 -44 -43419898 (20 Lines)
Toll Free (India Only) 1800 102 9098 மின்னஞ்சல் ; support@astroved.com

Astroved in Oonam press release and Images

AstroVed is sponsoring one-of-a-kind elaborate ceremonies for Vishnu’s Vamana Avatar, following a century-old Kerala tradition. It is believed that these ceremonies can help you overcome financial challenges and receive the gift of 8 types of wealth blessings.

Mythological and Spiritual Significance of Onam Ceremonies

The special day of Onam celebrates the 5th incarnation of Lord Vishnu as Vamana (Dwarf), who incarnated on this earthplane to destroy the demon King Mahabali’s arrogance. Mahabali represents ego, maya and over-indulgence in material desires. After crushing Mahabali’s pride, Vamana forgave and blessed him. It is believed that as a result of the boon, Mahabali visits his country every year and the grand welcoming day is celebrated as Onam.
58 Blessings of AstroVed’s Onam Special Ceremonies

Grand 4-Priest Vamana Avatar Homa- Participating in this sacred fire lab invoking Lord Vishnu in the form of Vamana can help you get rid of ego, maya, excessive material desires and bless you with happiness, inner peace and 8 kinds of wealth.

Group Narayaneeyam Chanting at Lord Vishnu Powerspot- The sacred Narayaneeyam Stotram (Hymns of Glories of Vishnu) is a hymn which sings the praise of the Supreme Protector God, Narayana (Lord Vishnu in the form of Guruvayurappan). Narayaneeyam is the condensed version of the elaborate and extensive Srimad Bhagavatam, one of the 18 main Puranas in the Hindu scriptures. Chanting of Narayaneeyam can bestow 25 types of blessings.

Special Abishekam by Chanting Purusha Suktam– This sacred hydration ceremony to Lord Vishnu, performed with 16 unique sacred offerings by chanting Purusha Suktam (Hymn of Praise of the Cosmic Being) found in the oldest of the 4 Vedas, Rig Veda, can invoke overall affluence, happiness, longevity and liberation blessings.

Group Bhoo Suktam Homa– This special fire lab performed by chanting Bhoo Suktam (Hymn of praise of Mother Earth) found in the oldest of the 4 Vedas, Rig Veda, is dedicated to Bhoo Devi (Mother Earth) and symbolizes the gifting of three feet of land to Vamana by King Mahabali.

Energized Product: Nettipattam– Caparison is a decorative piece of elephant’s trunk which has great spiritual significance. Designed as prescribed in sacred texts, Nettipattam signifies unification of all Gods and Goddesses. Having this sacred product in your space can get rid of negativity, alleviate nightmares and grant prosperity.

Panam Para– This is a unique Kerala ritual where a para (measuring vessel) is filled with coins, a true symbol of abundance. Offering Panam Para to Lord Vishnu can bless you with everlasting health, wealth and food grains.
Awe-Inspiring Vamana Avatar Explained

On Onam, Lord Vishnu incarnated as a dwarf Brahmin named Vamana to destroy the ego and grant salvation for King Mahabali, a fervent devotee of Lord Vishnu. Vamana instilled in Mahabali the truth that self-realization and worldly desires are short-lived. The three feet land besought by Vamana to the egotistical King symbolizes the three states of existence: Jagrat (awake), Swapna (dream sleep) and Sushupti (deep sleep). When Vamana took his giant form (Trivikrama) to span the sky and the earth with his first two steps, Mahabali who personifies Samridhi (prosperity) offered his head for the third step and attained Moksha (salvation). Hence, the day is considered highly auspicious to absolve your sins and liberate yourself from the cycle of birth and death.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *